Poniżej zamieszczamy informację prasową przesłaną do KRKSMiG RP przez firmę comROSS.
Informacja prasowa
„Chciałbym zaprezentować Państwu nowe technologie dotyczące monitoringu zanieczyszczeń powietrza.
Obecnie urzędy marszałkowskie wdrażają programy mające na celu dofinansowanie gmin, które zdecydują się na zakup urządzeń do monitorowania, badania zanieczyszczeń powietrza.
Poniżej postaram się jak najkrócej opisać nasze urządzenia.
Jestem producentem platform, które wykorzystuje się w obszarze szeroko rozumianego bezpieczeństwa publicznego. Platformy mocuje się na hakach dowolnych pojazdów, wyposażone są w akumulatory wraz z systemem ładowania z gniazda hakowego. Na platformach mocujemy różnego rodzaju maszty pozwalające na podniesienie urządzeń do wysokości 12 metrów. Platforma została opatentowana w 2016 roku.
Jednym z naszych rozwiązań jest platforma comROSS RR2 – mobilna stacja do badań zanieczyszczeń powietrza, która w oparciu o dane meteorologiczne i możliwość dokonania pomiarów w dowolnych miejscach określa obszar emitujący zanieczyszczenia.
Wyposażenie stacji:
– gazomierz z kondycjonowaniem próbek w stałej temperaturze 25°C (> CO,NO,NO2,SO2,O3,LZO i inne )
– pyłomierz laserowy z podgrzewanym torem ( pyły zawieszone PM10, PM2.5)
– urządzenia pomiarowe ciśnienia, temperatury, wilgotności powietrza, prędkości i kierunku wiatru, natężenia hałasu;
– opcjonalnie radiologiczne urządzenia pomiarowe, które wykorzystuje Państwowa Agencja Atomistyki do monitoringu skażeń promieniotwórczych
– opcjonalnie megafon do przekazywania informacji związanych z zagrożeniami wiążącymi się z zanieczyszczaniem powietrza,
informacji odnośnie wdrażanych przez gminy programów, np. dopłat na wymianę pieców, dopłat na panele fotowoltaiczne itp.
Dodatkowo wyposażamy platformy comROSS RR2 w urządzenia, które analizują gazy na odległość. Dzięki temu urządzeniu wiemy jakie związki wydobywają się z konkretnego komina, co daje odpowiednim służbom podstawę do interwencji.
comROSS teledetekcja to mobilny system skanowania obrazowego, który umożliwia szybką identyfikację, kwantyfikację i wizualizację chmur gazowych z dużych odległości oraz ich mapowanie. System odwzorowuje wstępnie zdefiniowany obszar, a wyniki analizy są wizualizowane za pomocą obrazu wideo z nałożonym obrazem chemicznym. Dostępne są biblioteki spektralne zawierające szeroki zakres związków, w tym toksyczne chemikalia przemysłowe (TIC) i lotne związki organiczne (LZO).
Cechy comROSS teledetekcja:
▀ Analiza jakościowa i ilościowa
▀ Detekcja dalekiego zasięgu (> 10 km)
▀ Biblioteki spektralne LZO, TIC i CWA
W Polsce procesy spalania poza przemysłem były głównym źródłem emisji tlenku węgla, pyłów i niemetanowych lotnych związków organicznych oraz były odpowiedzialne za emisję ponad 87% wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych.
Dlatego straż miejska powinna mieć możliwość sprawdzenia aktualnego poziomu zanieczyszczenia powietrza za pomocą stacjonarnych jak i mobilnych stacji pomiarowych. Mobilne urządzenia pomiarowe umożliwiają stworzenie tzw. mapy zanieczyszczeń powietrza dla monitorowanego obszaru.
Tego rodzaju działania straży miejskiej spełniają funkcje:
– informacyjną
– prognostyczną
– ostrzegawczą
– prewencyjną
Z poważaniem,
Rafał Roszuk
Informacja prasowa”