O tym, że miejski monitoring wizyjny Częstochowy stale przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa mieszkanek i mieszkańców Częstochowy, a także do poprawy spokoju i porządku publicznego nie trzeba nikogo przekonywać. Świadczą o tym roczne wyniki pracowników częstochowskiej Straży Miejskiej, a także fakt, że przyjeżdża wielu przedstawicieli innych polskich miast, by podpatrywać “częstochowskie” rozwiązania.
Pierwsze kamery miejskiego monitoringu wizyjnego pojawiły się w Częstochowie w kwietniu 2009 roku. 9 kwietnia 2019 roku minęło 10-lecie miejskiego monitoringu. Przez te 10 lat pracownicy Straży Miejskiej z referatu ds. miejskiego monitoringu ujawnili aż 31142 zdarzeń, w których aż 26388 razy interweniowali częstochowscy strażnicy miejscy. Funkcjonariusze Straży Miejskiej zrealizowali ok. 85 procent wszystkich monitoringowych interwencji. Pozostałe zdarzenia – w zależności od charakteru – zostały przekazane do realizacji innym służbom: Policji, Pogotowiu Ratunkowemu, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Ochrony Kolei czy Centrum Zarządzania Kryzysowego. Gdyby nie miejskie kamery, wielu sprawców wykroczeń czy przestępstw mogłoby być bezkarnych. Dzięki miejskim kamerom w większości zostali ujęcia na „gorącym uczynku” lub po bezpośrednim pościgu.
Elektroniczny zapis zdarzeń zarejestrowany przez system miejskiego monitoringu miasta był też wielokrotnie wykorzystywany jako materiał dowodowy w prowadzonych postępowaniach w sprawach o wykroczenia lub przestępstwa.
Tylko w 2018 roku pracownicy cywilni Straży Miejskiej z referatu ds. miejskiego monitoringu wizyjnego ujawnili na terenie Częstochowy 2051 zdarzeń, które wymagały interwencji służb. W poprzednim roku 1612 razy zdarzenia monitoringowe obsługiwali częstochowscy strażnicy miejscy.
Co najczęściej ujawniają operatorzy miejskiego monitoringu? Są to przypadki osób leżących w miejscu publicznym, przypadki dotyczące zakłócania spokoju i porządku publicznego, wypadki i kolizje, awarie infrastruktury, zdarzenia związane z kradzieżą lub niszczeniem mienia, zdarzenia związane z przemocą fizyczną czyli bójki lub pobicia, zdarzenia związane ze spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych i inne.
Początkowo miejski monitoring składał się w 2009 roku z 18 kamer. W kolejnych latach władze Częstochowy decydowały się na systematyczną rozbudowę. Największa inwestycja, bo aż o 48 nowych kamer odbyła się dzięki zdobyciu przez władze miasta środków unijnych. Obecnie na terenie Częstochowy znajduje się 88 punktów kamerowych, a w planach są kolejne (Promenada Śródmiejska). Ostatnia miejska inwestycja dotycząca monitoringu miała miejsce w grudniu 2018 roku. System miejskiego monitoringu został rozbudowany o cztery punkty kamerowe w rejonie ul. Orkana (dzielnica Wrzosowiak). Przed tą inwestycją zainstalowano też 8 kamer w dzielnicy Północ w rejonie al. Wyzwolenia.
Więcej na