Poniżej zamieszczamy pismo przesłane do Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnych RP.
Prefekt Krajowy Straży Miejskiej
Sz.P. Artur Hołubiczko
Pracownicy SM
W ramach prac Zespołu Wspólnego reprezentantów Samorządu oraz przedstawicieli Straży G/M Przy Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP podjęte zostały prace mające na celu wypracowanie stanowiska wzmacniającego pozycję i status Straży jako formacji a także pracowników Straży Gminnych/Miejskich. W wyniku konsultacji przyjęte zostało stanowisko końcowe, które będzie przedłożone na spotkaniu (on-line) przedstawicieli zrzeszeń samorządowych współtworzonych przez: Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych, Stowarzyszenie Gmin Regionu Południowo-Zachodniego Mazowsza, Śląski Związek Gmin i Powiatów, Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego, Związek Gmin Lubelszczyzny, Związek Gmin Warmińsko – Mazurskich, Związek Gmin Pomorskich, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski.
Stanowisko zasadniczo pokrywa się z projektem, który został do Państwa poprzednio przesłany. W tym miejscu uniżenie proszę o wyrozumiałość, iż stanowisko przekazywane jest miesiąc po wysłaniu wersji pierwotnej. Liczę na Państwa zrozumienie – w aktualnej sytuacji wszelkie konsultacje (dodatkowo zdeterminowane poprzez zmasowane i nadzwyczajne obowiązki pracowników Straży oraz przedstawicieli samorządów w naturalny sposób wydłużają się w czasie.
Przygotowane stanowisko uwzględnia uwagi przesłane (i zgłoszone telefonicznie) na adres naszego Stowarzyszenia ze strony przedstawicieli Straży.
Wszelkie uwagi zgłoszone przez przedstawicieli Państwa Środowiska zawodowego zostają uwzględnione, jako załączniki do stanowiska głównego.
Uprzejmie proszę o wgląd w przesyłany projekt (załącznik) i o ewentualne kolejne uwagi, które uprzejmie proszę nadesłać nie później niż do 19 maja, gdyż w dniu 20 maja jestem zobowiązany przedstawić je do dyrektorów biur organizacji współtworzących Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych.
Załącznik 1 znajduje się TUTAJ
Załącznik 2 znajduje się TUTAJ
Z mojej strony (jako pomysłodawcy stanowiska) przekazuję wyrazy najwyższego uznania, szacunku i podziwu dla odpowiedzialnej pracy, zaangażowania i poświęcenia ze strony pracowników Straży Gminnych/ Miejskich w dzisiejszych szczególnie ciężkich okolicznościach. Ze szczególnym zrozumieniem i uznaniem należy potraktować głosy, jakie napłynęły na adres naszego Stowarzyszenia. Pomimo, iż to z naszej strony wyszła propozycja uwzględnienia finansowej gratyfikacji dla Strażników, we wszystkich nadesłanych i przekazanych opiniach przedstawiciele środowiska SG/M nie wskazują zagadnień finansowych, jako priorytetu. Jest to wyraz nadzwyczaj wysokiej świadomości i odpowiedzialności. Nadmieniam, iż powyższy głos będzie prologiem podczas referowania i rekomendacji Stanowiska na konsultacjach OPOS.
Na zakończenie proszę pozwolić mi wyrazić osobistą opinię – niejednokrotnie przy okazji różnorodnych spotkań pozwalałem sobie na porównanie Straży Gminnych /Miejskich do tradycji Rycerskich. Swoją postawą ukazujecie Państwo, że jak najbardziej godni jesteście tytułu Rycerza.
Z wyrazami szacunku
Grzegorz Świetlik
(wiceprzewodniczący Federacji Regionalnych
Związków Gmin i Powiatów RP, przew. Stow.
Gmin Płd-Zach.Mazowsza)
- Szanowni Państwo, w przypadku Państwa decyzji o ewentualnym zgłoszeniu dodatkowych uwag i uzupełnień, uprzejmie proszę o ujęcie ich w punktach. Proszę również według własnego uznania zgłosić je w formie protokolarnej (tj np. jako punktu programowe, bez wskazywania jednostki i osoby lub wskazując jednostkę i umieszczając podpis w imieniu autora, należy to absolutnie do Państwa wyłączności decyzyjnej. Bardzo tez proszę uwzględnić fakt, iż na obrady OPOS wpływa bardzo wiele dokumentów i zbyt szeroka wersja prezentacyjna i opisowa stanie się „nieczytelna”, stąd prośba o ujęcie ewentualnych uwag w punkty. Jeśli do 19-go maja nie otrzymamy uwag, przedłożę w imieniu stowarzyszenia Uzgodnione Stanowisko j.w.
6 komentarzy. Leave new
Piotr, to jest zadanie dla samorządu zawodowego, analogicznie do innych zawodów (lekarzy, architektów, adwokatów itd.), MSW do tego nie mieszajmy, chyba, że chcemy być przybudówką Policji za samorządowa kasę. .
Powołanie samorządu zawodowego zajmującego się tym co napisałeś i nie tylko zakłada nasz projekt UoPL.
Propozycja rozszerzenia pkt. 2 – a to nie tylko o “zwierzchność MSWiA nad strażami gminnymi/miejskimi” w określonym zakresie, ale utworzenie konkretnego wydziału w MSWiA, który zajmowałby się strażami gminnymi i miejskimi w pełnym zakresie – organizacja, prawo, standardy, pragmatyka itp., w sensie pomocowym. Szczególnie zaś w tej komórce powinien znaleźć się referat czy zespół prasowy, który dbałby o wizerunek straży na płaszczyźnie ogólnopolskiej.
straż podległa pod urzędy gminy i zależna od radnych nigdy nie będzie formacją która w pełni sie rozwinie ( nie wspomne juz o przepisach czy ustawie na której pracuje )
Może warto podesłać nasz projekt ustawy o o strażach gminnych a w ostatniej wersji policjach lokalnych, on zawiera m. in. zapisy dotyczące utrudnienia w rozwiązywaniu straży ale także wiele innych ważnych dla nas i skonsultowanych w środowisku rozwiązań.
Z wyrazami szacunku dla takich inicjatyw 🙂
Propozycja procedury ewentualnego rozwiązania straży obecnie jest faktycznie zbyt prosta. Opinie Komendantów Wojewódzkich Policji nie mają i nie są w żaden sposób wiążące i wystarczy zwykła większość w Radzie Miejskiej, to moim zdaniem zbyt mało. Tak, więc takie rozwiązanie było by OK.
Praca w warunkach szczególnych to też jest to, co możemy maksymalnie uzyskać i właściwie to się na to należy????
Co do wynagrodzeń to chyba jest to nie do przeprowadzania, ale fajnie by było???
Co do merytorycznego nadzoru przez MSWiA chyba dobre rozwiązanie?????