Jak to mówią kulturę społeczeństw najłatwiej ocenić po tym, jak traktowani są najsłabsi, na ulicy – w ruchu drogowym – w tym przypadku słabszym na drodze zawsze będzie pieszy. Wszyscy jesteśmy pieszymi. Nie możemy też być obojętni na rowerzystów, którzy są również marginalizowani, osoby pchające, czy poruszające się na wózkach inwalidzkich. Bywa, że ci najsłabsi muszą podejmować ryzyko omijania jezdnią aut, które zajęły prawie cały chodnik. Mowa tu na przykład o matkach z wózkiem, które nie chcąc ryzykować urwanie czyjegoś lusterka po prostu wchodzą na jezdnię i się narażają
By chronić pieszych i dać im minim komfortu w poruszaniu się po chodniku i utrwalić w głowach kierowców właściwe parkowanie w niektórych częściach miasta pojawią się specjalne tablice informacyjne przypominające o prowadzeniu akcji przez policję i straż miejską. Obecnie pod lupę funkcjonariusze straży miejskiej i policji będą brali ulice gdzie jest największy problem z parkowaniem na chodnikach. o tutaj planowane jest instalowanie tablic z hasłem „Chodnik bardziej dla pieszych” oraz wzmożone kontrole pod kątem parkowania na chodniku. Tablice te sukcesywnie będą zmieniały swoją lokalizację tak aby uwrażliwiać na istniejący problem całą naszą lokalną społeczność oraz tych zmotoryzowanych, którzy pozostają na bakier z prawem.
Półtora metra – tyle miejsca zgodnie z prawem drogowym powinni zostawiać parkujący na chodniku kierowcy tym wszystkim, którzy chodnikiem chcą przejść. Ile zostawiają? Często znacznie mniej…
– Zaczynając nasze wspólne działania mocno w to wierzymy, że można zmienić mentalność zmotoryzowanych i dlatego zwracamy się z apelem: Kierowco! Wstań czasem zza kółka, przejdź się po mieście, weź dziecko na spacer, może wtedy zrozumiesz, o co chodzi pieszemu? Proszę pomyśleć o osobach poruszających się na wózkach inwalidzkich, o osobach idących o kulach, o niewidomych z laską lub psem przewodnikiem i matkach pchających wózki ze swoimi pociechami – apelował Tomasz Burkat komendant myślenickiej Straży Miejskiej.
Świeć przykładem- noś odblaski ! Wszyscy jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego. Piesi, rowerzyści, motocykliści i kierowcy samochodów – wszyscy w takiej czy innej formie korzystamy z dróg i jesteśmy ich użytkownikami. Każda z tych grup uczestników ma w pewnym sensie wpływ na siebie. Pora wszystkim przypomnieć zwłaszcza teraz jesienią, że ich bezpieczeństwo, życie i zdrowie może zależeć właśnie od tego elementu odblaskowego. My dorośli rodzice, edukując dzieci młodzież, mamy wielką szansę nauczyć ich prawidłowych wzorców zachowań, które później „zabiorą” ze sobą najpierw na rowery, deskorolki, hulajnogi, rolki, a potem do samochodów. Już dziś starajmy się być tymi pozytywnymi bohaterami i edukując sami dawajmy przykład,– apelowała Pani Agata Wróblewska Dyrektor Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Oddział w Nowym Sączu.
Materiał nadesłała: Straż Miejska w Myślenicach